DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ
Giriş Tarihi : 01-11-2022 21:14

Türkiye Yerli Otomobili “TOGG”

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu veya kısaca TOGG, Türkiye merkezli bir otomobil üretici şirketidir. Şirket, fikrî mülkiyet haklarına sahip olduğu ilk otomobilin 29 Ekim 2022 tarihinde seri üretime hazır hâle getirdi. Cumhuriyet bayramında açılış ve tanıtımını yaptı.
TOGG Şirketinin hisse dağılımı;
Turkcell %23
Zorlu Holding %23
BMC %23
Anadolu Holding %23
TOB %8 şeklindedir. 
Koç Holding her nekadar kime ve nereye hizmet ederek karalamalar yaparak konsorsiyumda yer almasa da seri üretime hazır hale gelerek 29.10.2022 tarihinde ses getirecek bir açılış yapmıştır.
TOGG’un aynı zamanda lityum pil üretimi için  Farsis adında Çinli bir iş ortağı var. Markanın Gemlik tesisinin hemen yanına kurduğu yerli lityum pil üretim tesisi 2023 yılında açılmış olacak. Üretim tesisinin yıllık 15 GWh pil üretmesi hedefleniyor. Ayrıca yerlilik oranı ile fikri ve sınai mülkiyet hakları birbirinden tamamen ayrı olduğu unutulmamalıdır. TOGG %100 Hakları Türkiye Cumhuriyeti’ne aittir. Bu haklar %100 Türkiye’ye ait olduğundan yerlilik oranı düşük dahi olsa Türkiye’ye ait milli bir otomobil statüsünde olan tek otomobil markasıdır.
Türkiye’de üretimi olan dünya otomobil markalarının yerlilik yüzdelerini ;
Hyundai %51-66, 
Renault %41-51, 
Fiat %51-58 
Toyota %42-55 oranında yerlilik oranına sahip.


TOGG ise %51 yerlilik oranı ile listede yerini alıyor. Fakat belirtilen 5 yıllık plan dahilinde %65 lik yerlilik oranı ile yerliliği en yüksek otomobil olma hedefi devam ediyor.
Asıl değerlendirilmesi gereken bu yerlilik oranlarına karşılık milli hazineye olan katkısıdır. Her nekadar Türkiye’de üretimi yapılsa da diğer dünya markaları yerlilik yüzdesine karşılık Türkiye iç pazarından alınan hizmet ve istihdam dışında milli gelirimize cirosal bakımdan bir katkısı bulunmamaktadır.Şiketlerin ciro girdileri ise vergiler dışında yurtdışına çıkarak milli hazineye zarar vermektedir. TOGG üretiminin ve açılışınn yapıldığı bu dönemde onu desteklemek ve milli markamız olarak karalama çalışmaları yapmak yerine Dünya listelerinde yukarıya çıkaracak faaliyetlerde görev almak vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyorum.
Geçtiğimiz haftalarda bahsettiğim yarı iletkenler ve pil teknolojileri Türkiye bünyesinde üretimi yeterli seviyelerde yatırımlarla sağlanamadığı sürece Türkiye’de teknoloji olarak %100 yerli cihaz ve taşıt yapmanın imkansız olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu alanda üretimleri ve teknolojik faaliyetleri eleştirmek yerine o alandaki gelişimleri arttıracak yatırım,girişim ve yansanayi pazarlarını genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum. “Yerli otomobil ama %100 yerli değil” sözleriyle karalamak yerine yerliliğini %100 e çıkaracak faaliyet ve yatırımlarda vatandaşların görev alması gerektiğinimilli bir görev olduğunu düşünüyorum.
TOGG ve nice Türk markalarının son yıllarda Dünya pazarında ciddi yükselişlerle popülarite elde ettiği bu dönemlerde bu ivmeyi aşağı çekmenin veya çekmeye çalışmanın hiçbir faydası olmadığı gibi ivmeyi artırıcı ve çeşitliliği arttırıcı yönde bireyden-kamuya herkesin elini taşın altına koyması gereklidir.


Cumhuriyetimizin 100. Yılına girdiğimiz bu dönemde ekonomisi büyüyen ve Dünya pazarında güçlü ekonomisiyle yerini yükselten Türkiye hayali ile sözlerimi sonlandırıyorum.
İyi haftalar dilerim.
Orhan Alperen Yıldız
Elektrik-Elektronik Mühendisi-Genç Girişimci
orhanalperenyildiz@hotmail.com

NELER SÖYLENDİ?
@
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

DİĞER YAZILARI TÜRKİYE'NİN DÖVİZDEN ALTINA GEÇİŞİ: EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞIN ANAHTARI MI? 5G TEKNOLOJİSİ ve TÜRKİYE ALTYAPISI AKILLI ŞEHİRLER VERİMLİ ŞEHİRLERDİR AKDENİZ HAKİMİYET ŞARTI: KIBRIS ve TÜRKİYE TÜRKİYE YÜZYILI ve FAYDASIZ MUHALİF ZİHNİYET TÜRK EKONOMİSİNİN POTANSİYEL YILDIZI ECDADI TANIMAK YAPAY ZEKANIN İŞ GÜCÜNDE YÜKSELİŞİ VE TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR: TÜRK BİRLİĞİ YATIRIM FONU DÖNÜŞEN TÜRKİYE, PARLAYAN İHRACAT Türkiye'nin Kararlı Duruşu MANİPÜLATİF SEÇİM İLKESİZ MUHALEFET TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU ROLÜ SAHİPLİ GÖRÜNÜMLÜ SAHİPSİZLİK SEÇİMİN EKONOMİK RÜZGARI BOZUK SİYASİ SATIH PARANIN DİJİTAL YOLCULUĞU TÜRKİYE’NİN ACI GÜNLERİ ROBOT MU İNSAN MI? GİZLİ RESESYON ve TEKNOLOJİK İŞSİZLİK GEÇ KALIYORUZ ! GELECEK YAPAY ZEKA VE YERLİ YAZILIMDA 2023 BÜTÇESİ VE TÜRKİYE YÜZYILI 2020-2022 SERÜVENİNİN SONU GEÇMİŞ “ÇİN MALI” ŞİMDİ “TÜRK MALI” DEVLET DESTEK VE TEŞVİKLERİ TÜRKİYE 2022 YILI TEKNOLOJİ RAPORU ATATÜRK’ÜN CHP’SİNE EMPERYALİST BAŞDANIŞMAN SEÇİM ÖNCESİ TÜRKİYE TEKNOLOJİ YATIRIM DURUMU DEVLETÇİLİK TEKNOKRASİ VE DÜNYA EKONOMİSİ ? MATEMATİĞİ ANLAMAK GİZLİ DIŞA BAĞIMLI KALEMLER TARIM 4.0 DÜNYA ENERJİ KRİZİ VE TÜRKİYE GELECEĞİN GİZLİ KAHRAMANLARI “PİLLER” HEDEF NÜFUS VE KİTLESEL KONTROL TEKNOLOJİK SOMUTTAN SOYUTA GEÇERKEN SOĞUK SAVAŞ VE YENİ BLOKLAŞMA GEÇMİŞ mi? GELECEK mi? ASIL KAVGA nedir? NEDİR BU BÜYÜK VERİ? SAVAŞMAYA DEĞER Mİ? ENDÜSTRİ 4.0 İLE DEĞİŞEN DÜNYA KRİZ mi FIRSAT mı ? GENÇLİK ve EKONOMİ SARMALI TEKNOLOJİYE KÖLE HAYATLAR GİZLİ GÖKYÜZÜ HÂKİMİYETİ BİLİM KURGU FİLMLERİ GERÇEK Mİ OLUYOR ?
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA