DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ
Giriş Tarihi : 16-08-2022 16:04

KRİZ mi FIRSAT mı ?

Küresel olarak yaşanan koronavirüs pandemisi ve beraberinde ekonomik sorunlar işletmeleri satış stratejilerinde değişiklikler yapmaya yönlendirdi. Krizler, işletmeler üzerinde olumsuz etkiler oluşturur. Bu olumsuz etkilerin sonuçlarını değiştirmek ise kritik kararlarla mümkün olabilir. Bu nedenle de kriz dönemlerinde etkili bir satış stratejisi oluşturmak büyük önem taşır.
Unutulmaması gereken krize yaklaşım cümleleri olan “Her kriz aynı zamanda bir fırsattır.” “Her son bir başlangıçtır.”  İş felsefeleri çok önemlidir.
Kriz durumlarını kabullenip yöntem ve çözüm belirleyen firmalar hem kriz etkisini minimuma indirdi hem de kazancını model değişikliği ile arttırdı.
Koronavirüs pandemisinin getirisi olan evden çalışma kültürü ise doğru denetleme ve takip çerçevesinde hem işveren hem işçi bakımından konforlu ve verimli hale geldi.
Zorunlu uzaktan çalışma, kulağa absürd gelse de bu durum çalışanlar için hem avantajlı hem de dezavantajlıdır. Sürecin gelişimi, aşının bulunması, insanların bu durumu kabullenip hijyen kurallarına dikkat etmesi derken iş hayatında bir diğer kelime popüler hale geldi: Hibrit çalışma.
İş tanımının gerekli kıldığı durumlar haricinde ofise gitmenin, trafikte zaman kaybetmenin, hergün kombin yapmanın aslında çok da elzem olmadığı fark edildi. Uzaktan çalışmanın zaman kazanımı, esneklik gibi olumlu etkileri başarı ve gelişim ile dönüş yaptı ve çağımızın en önemli katma değer unsuru “ZAMAN” üzerine yatırım her zaman kazandırdığı gözlemleyip deneyimledik.
Aynı zamanda bu rahat çalışma koşulunun daha verimli iş-işçi-işveren üçgeninin kurulduğu gerçeğiyle birlikte çalışanların inovatif ve yenilikçi çözüm ile verimli çalışmaları sektörde önemli ilerlemelere yol açarak önemli konulardan biri olan “Tasarım odaklı düşünme” yöntemini gündeme getirdi. Dünyanın önde gelen kurumları tarafından etkili bir şekilde kullanılan metodolojilerden biri olan “Tasarım odaklı düşünme” metodolojisi yalnızca endüstriyel alanlarda ya da grafik tasarımda kullanılmaz ve pek çok sektörde farklı bakış açıları ve çözümler sunan yaratıcı düşünce önem arz eder. Siz de hem kişisel hayatınızda hem de iş hayatınızda tasarım odaklı düşünme sistemini uygulayarak yenilikçi çözümlere ulaşabilirsiniz.
Bu düşünme sisteminin temel mantığı sizi farklı bakış açıları ve yenilikçi çözüm yolları ile tanıştırmaktır. Dolayısıyla konunun en başında dikkat çekici gelmeyen çeşitli unsurlar, beyin fırtınası ve yaratıcı düşünme eşliğinde çözüme ulaştırılabilir. Hem ürün/hizmet hem de insan odaklı yaklaşım sunarak süreci sistematize eden bu yöntemin avantajları hem işinizi hemde kariyerinize önemli etkiler sağlamaktadır.
Bu durum sadece şirkletler ve kurumlar için değil devletler nezdinde de çok önemlidir. Krizlerin fırsat doğurma hususu şirketlerle birlikte “Gelişmekte olan Devletler” içinde önemli fırsat durumlarıdır. Küresel krizleri doğru hamle ve yeniliklerle geçiren/atlatan devletler rekabette normal zamandan daha hızlı ilerleyerek kolay büyüme şansını oluşturur. Bununla birlikte küresel krizi doğru ve yenilikçi gerçiremeyen “Gelişmekte olan Devletler” ise daha hızlı gerileyerek zarar görür. Çağımızın rekabet ve gelişim için en önemli konusunun zamanı, durumları doğru yönetmek olduğu gerçeği birkez daha karşımıza çıkıyor.
Devletler, şirketler, nesiller, çalışanlar ve müşteriler olmak üzere iş biriminde ya da iş birimi dışında çalışmaları etkileyen tüm unsurlar işin geleceği kapsamındadır. Teknolojinin gelişmesi, dijitalleşme, yeni çalışma modeli ve alışkanlıkların ortaya çıkması, yapay zeka, akıllı ve dijital ofislerin yaygınlaşması gibi uygulamaların ve nesil farklılıklarının etkisiyle şekillenen “İŞ” veya “EKONOMİ” geleceği doğru adapte ve yönlendirim yapılarak çağa ayak uydurulmalıdır. Aksi takdirde gözardı edilip yok olmak işten bile değildir.
Yazımı Albert Einstein’in “Kaosun için sadeliği bulun, Gürültünün içinde harmoniyi bulun. Her zorluğun ortasında fırsat vardır.” Sözleriyle düşünmenizi önererek tamamlıyorum.
Orhan Alperen Yıldız
Elektrik-Elektronik Mühendisi
Genç Girişimci
orhanalperenyildiz@hotmail.com

 

NELER SÖYLENDİ?
@
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

DİĞER YAZILARI TÜRKİYE'NİN DÖVİZDEN ALTINA GEÇİŞİ: EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞIN ANAHTARI MI? 5G TEKNOLOJİSİ ve TÜRKİYE ALTYAPISI AKILLI ŞEHİRLER VERİMLİ ŞEHİRLERDİR AKDENİZ HAKİMİYET ŞARTI: KIBRIS ve TÜRKİYE TÜRKİYE YÜZYILI ve FAYDASIZ MUHALİF ZİHNİYET TÜRK EKONOMİSİNİN POTANSİYEL YILDIZI ECDADI TANIMAK YAPAY ZEKANIN İŞ GÜCÜNDE YÜKSELİŞİ VE TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR: TÜRK BİRLİĞİ YATIRIM FONU DÖNÜŞEN TÜRKİYE, PARLAYAN İHRACAT Türkiye'nin Kararlı Duruşu MANİPÜLATİF SEÇİM İLKESİZ MUHALEFET TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU ROLÜ SAHİPLİ GÖRÜNÜMLÜ SAHİPSİZLİK SEÇİMİN EKONOMİK RÜZGARI BOZUK SİYASİ SATIH PARANIN DİJİTAL YOLCULUĞU TÜRKİYE’NİN ACI GÜNLERİ ROBOT MU İNSAN MI? GİZLİ RESESYON ve TEKNOLOJİK İŞSİZLİK GEÇ KALIYORUZ ! GELECEK YAPAY ZEKA VE YERLİ YAZILIMDA 2023 BÜTÇESİ VE TÜRKİYE YÜZYILI 2020-2022 SERÜVENİNİN SONU GEÇMİŞ “ÇİN MALI” ŞİMDİ “TÜRK MALI” DEVLET DESTEK VE TEŞVİKLERİ TÜRKİYE 2022 YILI TEKNOLOJİ RAPORU ATATÜRK’ÜN CHP’SİNE EMPERYALİST BAŞDANIŞMAN SEÇİM ÖNCESİ TÜRKİYE TEKNOLOJİ YATIRIM DURUMU DEVLETÇİLİK TEKNOKRASİ VE DÜNYA EKONOMİSİ ? MATEMATİĞİ ANLAMAK Türkiye Yerli Otomobili “TOGG” GİZLİ DIŞA BAĞIMLI KALEMLER TARIM 4.0 DÜNYA ENERJİ KRİZİ VE TÜRKİYE GELECEĞİN GİZLİ KAHRAMANLARI “PİLLER” HEDEF NÜFUS VE KİTLESEL KONTROL TEKNOLOJİK SOMUTTAN SOYUTA GEÇERKEN SOĞUK SAVAŞ VE YENİ BLOKLAŞMA GEÇMİŞ mi? GELECEK mi? ASIL KAVGA nedir? NEDİR BU BÜYÜK VERİ? SAVAŞMAYA DEĞER Mİ? ENDÜSTRİ 4.0 İLE DEĞİŞEN DÜNYA GENÇLİK ve EKONOMİ SARMALI TEKNOLOJİYE KÖLE HAYATLAR GİZLİ GÖKYÜZÜ HÂKİMİYETİ BİLİM KURGU FİLMLERİ GERÇEK Mİ OLUYOR ?
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA