DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ
Giriş Tarihi : 23-07-2023 22:26

TÜRK EKONOMİSİNİN POTANSİYEL YILDIZI

Seçim sürecini atlattıkdan sonra TOGG üzerindeki eleştiri yağmuru kayboldu. TOGG ise araç teslimlerine devam ederek trafikte bizi gururlandırmaya devam ediyor. TOGG, bir otomobil üreticisi olmanın ötesinde, bir teknoloji şirketi olarak da öne çıkıyor. Üretilen tamamen elektrikli araçlar, ülkemizin yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik hedeflerine de hizmet ediyor ve hızlı bir şekilde yayılıyor. Ancak, bu durumun Türk ekonomisine etkisini ele almak için daha somut verileri değerlendirmeliyiz.

Öncelikle, TOGG'un seri üretimine geçilmesiyle birlikte 4.323, dolaylı (taşare) olarak ise 20.000 kişiye iş imkanı oluşturması en önemli faydalarından birisidir. Bu rakamlar, Türkiye'nin işsizlik sorununu hafifletme ve istihdamı artırma potansiyelini gözler önüne seriyor.

TOGG'un Gebze'deki üretim tesisinin geçtiğimiz yıl (2022) tamamlanmasıyla birlikte, yıllık 175.000 araç üretme kapasitesine ulaşması bekleniyor. Bu üretim kapasitesi, Türkiye'nin otomotiv sektöründeki yerini güçlendirerek, ihracat rakamlarını artırma potansiyeli taşıyor. Cumhurbaşkanımızın diplomatik ziyaretlerinde TOGG hediye etmesi ise oldukça dikkat çekici ve gurur verici bir Türkiye tablosu oluşturuyor.

Ayrıca, TOGG'un yerli bir ürün olması, döviz çıkışını önlemek ve cari açığı azaltmak açısından da büyük önem taşıyor. Bu proje ile her yıl ortalama 7 milyar dolarlık bir otomotiv ithalatı olan Türkiye için oldukça önemli bir döviz tasarrufu sağlaması hedefleniyor.

TOGG'un bir diğer önemli etkisi ise tedarikçi sanayi üzerinde oldu. Projenin %51'i yerli tedarikçilerden sağlanıyor. Bu durum, yerli tedarikçi firmaların büyümesini ve bu firmalarda istihdamın artmasını sağlaması ülkemize kazandırdığı dolaylı faydaların başında geliyor.

TOGG, aynı zamanda Türkiye'nin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesini de arttırdı, projenin Ar-Ge çalışmalarına 3 milyar lirayı geçkin bir yatırım yapılmasıyla birlikte şirket Teknoloji kapasitesini seri üretim öncesi ispatlamış oldu. Bu, Türkiye'nin teknolojik gelişimine ve ülkenin inovasyon ekosisteminin güçlenmesine önemli bir katkı sağlamıştır.

Ortalama TOGG fiyatını 1.300.000 TL olarak düşünürsek, TOGG’un güncel fiyatlarından her satılan TOGG otomobilinden devletimize 260.000 TL (yaklaşık %20) KDV geliri sağlanmaktadır. TOGG'un yılda 100.000 adet otomobil satabileceği düşünülürse, bu durum yıllık olarak 26 milyar TL'lik bir devlet geliri anlamına gelir.%10 ÖTV matrahını Düşünürsek 13 Milyar TL’lik bir devlet geliri anlamına gelir.

Her satılan TOGG otomobilinin Türkiye'deki katma değeri oldukça yüksek. Araç başına bu katma değerin yaklaşık 780.000 TL olduğunu varsayarsak (yani maliyetin %60'ı), yıllık ortalama 78 milyar TL'lik bir katma değer oluşturacağı anlamına gelir.

TOGG’un, aynı zamanda yerli tedarikçilere sağladığı maddi katkı çok önemli. Araç başına bu katkının yaklaşık 520.000 TL olduğunu (yani maliyetin %40'ı) düşünürsek, yıllık yaklaşık 52 milyar TL'lik bir yerli tedarikçi geliri söz konusudur. Bu rakam, yerli tedarikçi firmaların büyümesini ve bu firmalarda istihdamın artmasını sağlar.

Bu hesaplamaları TOGG'un Türk ekonomisine yaptığı önemli katkıyı gözler önüne sermesi için yaptık. Seçime ve siyasi görüşlere alet edilen bu tarz yerli ve milli proje eleştirenlere cevap mahiyetinde bir yazı olmasını istedim. Seçim bittikten sonra TOGG’u Savunma Sanayi Projeleri’ni eleştirerek karalayanların kaybolması ise gurur ve umut vericidir.

Bu değerlendirmelerin amacı, TOGG'un Türk ekonomisine nasıl bir katkı sağlayabileceğini rakamsal verilerle ifade etmektir. Ancak, TOGG'un teknolojik gelişim, inovasyon, marka değeri ve sürdürülebilirlik gibi unsurlar üzerindeki etkisi de unutulmamalıdır. Bu unsurlar da TOGG'un Türk ekonomisine sağlayacağı uzun vadeli ve stratejik katkılarını temsil eder.

TOGG, Türkiye'nin ekonomik büyümesine, istihdamına, teknolojik gelişimine ve döviz tasarrufuna önemli katkılar sağlayan bir proje. Ayrıca, TOGG'un başarısı, diğer yerli ve milli projelere ilham vererek, ülkemizin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını daha da güçlendirecek bir etki yapabilir. Bu bakımdan, TOGG'un başarısı, tüm Türkiye'nin başarısı olacaktır.

Bu haftaki yazımı, Ziya Gökalp’in “Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan; Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan” sözlüyle anlamlandırarak,Her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Yaşadığımız yüzyılın gerekleri olan Teknoloji-Üretim alanında gelişimini sağlayan bu tarz projelerde maddi ve manevi destekleriyle Ülkemizin yeni yüzyılında üst düzey bir vizyonla dünya ekonomi listelerinde görmek umuduyla tamamlıyorum.

Elektrik-Elektronik Mühendisi/Genç Girişimci

orhanalperenyildiz@hotmail.com

NELER SÖYLENDİ?
@
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

DİĞER YAZILARI TÜRKİYE'NİN DÖVİZDEN ALTINA GEÇİŞİ: EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞIN ANAHTARI MI? 5G TEKNOLOJİSİ ve TÜRKİYE ALTYAPISI AKILLI ŞEHİRLER VERİMLİ ŞEHİRLERDİR AKDENİZ HAKİMİYET ŞARTI: KIBRIS ve TÜRKİYE TÜRKİYE YÜZYILI ve FAYDASIZ MUHALİF ZİHNİYET ECDADI TANIMAK YAPAY ZEKANIN İŞ GÜCÜNDE YÜKSELİŞİ VE TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR: TÜRK BİRLİĞİ YATIRIM FONU DÖNÜŞEN TÜRKİYE, PARLAYAN İHRACAT Türkiye'nin Kararlı Duruşu MANİPÜLATİF SEÇİM İLKESİZ MUHALEFET TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU ROLÜ SAHİPLİ GÖRÜNÜMLÜ SAHİPSİZLİK SEÇİMİN EKONOMİK RÜZGARI BOZUK SİYASİ SATIH PARANIN DİJİTAL YOLCULUĞU TÜRKİYE’NİN ACI GÜNLERİ ROBOT MU İNSAN MI? GİZLİ RESESYON ve TEKNOLOJİK İŞSİZLİK GEÇ KALIYORUZ ! GELECEK YAPAY ZEKA VE YERLİ YAZILIMDA 2023 BÜTÇESİ VE TÜRKİYE YÜZYILI 2020-2022 SERÜVENİNİN SONU GEÇMİŞ “ÇİN MALI” ŞİMDİ “TÜRK MALI” DEVLET DESTEK VE TEŞVİKLERİ TÜRKİYE 2022 YILI TEKNOLOJİ RAPORU ATATÜRK’ÜN CHP’SİNE EMPERYALİST BAŞDANIŞMAN SEÇİM ÖNCESİ TÜRKİYE TEKNOLOJİ YATIRIM DURUMU DEVLETÇİLİK TEKNOKRASİ VE DÜNYA EKONOMİSİ ? MATEMATİĞİ ANLAMAK Türkiye Yerli Otomobili “TOGG” GİZLİ DIŞA BAĞIMLI KALEMLER TARIM 4.0 DÜNYA ENERJİ KRİZİ VE TÜRKİYE GELECEĞİN GİZLİ KAHRAMANLARI “PİLLER” HEDEF NÜFUS VE KİTLESEL KONTROL TEKNOLOJİK SOMUTTAN SOYUTA GEÇERKEN SOĞUK SAVAŞ VE YENİ BLOKLAŞMA GEÇMİŞ mi? GELECEK mi? ASIL KAVGA nedir? NEDİR BU BÜYÜK VERİ? SAVAŞMAYA DEĞER Mİ? ENDÜSTRİ 4.0 İLE DEĞİŞEN DÜNYA KRİZ mi FIRSAT mı ? GENÇLİK ve EKONOMİ SARMALI TEKNOLOJİYE KÖLE HAYATLAR GİZLİ GÖKYÜZÜ HÂKİMİYETİ BİLİM KURGU FİLMLERİ GERÇEK Mİ OLUYOR ?
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA