DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ
Giriş Tarihi : 15-11-2022 21:05

TEKNOKRASİ VE DÜNYA EKONOMİSİ ?

Teknokrasi, bilimde ve bir alanda teknik uzmanlığa sahip kişilerin kamu görevine seçildiği bir hükümet biçimidir. Karar vericiler teknokratlar olarak bilinir ve belirli bir bilgi alanındaki uzmanlıklarına dayalı olarak göreve atanır veya seçilirler. Sonuç olarak, verdikleri kararlar sadece bir fikir yerine bilimsel verilere veya bilim tarafından desteklenen nesnel metodolojiye dayanmaktadır.
Temsili bir demokraside, liderlerin popüler siyasi bağlantılarla ilişkilendirilmeleri ve göreve seçilmeleri için kamuoyunu kendi lehlerine yönlendirmek için gerekli karizmaya sahip olmaları beklenir. Teknokratlar, problem çözmede veri odaklı ve araştırmaya dayalı bir yaklaşım benimseyerek farklı bir yol izlerler.
Bu pozisyon, Büyük Buhran (1.Dünya Savaşı Sonrası Dünyaya hâkim olan Ekonomik Kriz 1920-1930) sırasında, bilim adamları ve mühendisler gibi yüksek vasıflı profesyonellerin, ekonomik sorunları ele almak için popülerliklerine ve kanıtlanmamış performanslarına göre seçilen politikacılardan daha iyi yerleştirildiğine inanıldığında ortaya çıktı.
Teknokrasinin temelleri böylelikle bir ideoloji olarak atılmış oldu. Dünya çapındaki çoğu hükümette, teknokratlar, özel beceriler ve uzmanlar gerektiren kilit bölümlerin başına geçmek üzere seçilmektedir. Örneğin, şehir altyapısı ve planlaması, önemli şehir merkezlerinin tasarımını, yerleşimini ve inşaatını planlamak için mühendisler, mimarlar ve metraj uzmanları gibi birkaç profesyonelin uzmanlığına büyük ölçüde güvenir.
Benzer şekilde, hazine departmanı, tüm nüfusu etkileyen bilinçli kararlar almak için finans, ekonomi, vergilendirme ve hukuk konularında uzman olan kilit profesyonellerin girdilerine dayanarak kararlar alır.
Lakin Teknokrat hareketler siyasal olarak başarılı ve uzun soluklu politik başarılar elde edilemeyince arka planda ideolojize edilerek aslında Dünya ekonomisini kontrol etmeye kadar ilerledi.

Silikon Vadisi tam olarak bu zihniyetlerle kurulmuştur. Şimdi dünya çapında birkaç başarılı teknoloji firmalarının ilk 5’inin finansal değerlerini inceleyelim;
1- Apple (2,3 Trilyon Dolar)
2- Microsoft (1,93 Trilyon Dolar)
3- Alphabet (1,46 Trilyon Dolar)
4- Amazon (1,07 Trilyon Dolar)
5- Tesla (691 Milyar Dolar)
Yukarıdaki teknoloji firmaları ve değerleri incelendiğinde birçok ülkenin yıllık ekonomik hacminden daha büyüktür. Ülkeler üstü ekonomiler kontrol edilmektedir. Ayrıca sahip oldukları bu ticari hacimlerin yanısıra kendileriyle birlikte büyüttükleri sektörel taşeronlara sahiptir. Bu ciddi bir ekonomik faydadır. Şöyle ki üretilen ürünlerin nakliyesi ile nakliye firmaları, üretim tesisleri ile fabrika personelleri, pazarlama ağları ile medya firmaları, Ekonomik kazanımları ile bulunduğu devletlere ve sektörlere ekonomik fayda sağlamaktadır.
Teknokrasinin amacı aslında budur. Teknik hakimiyet. Günümüzde dünya bu konuda ekonomik olarak devşirilmektedir.


Devletlerin ve politikanın kontrolünden çıkan bu Ekonomik durumu değerlendirecek olursak; Günümüz Türkiye’sinde “1.000 TL” önemli bir fiyat olmaktan uzaklaşmaktadır. Çünkü ekonomiler birimsel değerlerini kaybetmektedir. Dünya ekonomisinde dönen para ve nakiteler kontrol edilememektedir. Böylelikle para basmaya devam edilerek ekonomik sistem değişmektedir. Dijital para birimlerinde dönen Trilyonlarca Doların kontrolünü yapamayan Amerika, Dünya ticaretinde ülkeye giren ve çıkan parayı kontrol edemeyen ülkeler çağın bu sorununu yaşamaktadır. Bu dijital ve teknolojik ortamda kontrol edilemeyen nakitler ekonomiyi yönlendirmektedir.
Değişen bu dünya ekonomi sistemine ayak uyduracak altyapı ve ekonomik reformlarla geç kalınmadan listelerde yer alınmalıdır.
Zürih Üniversitesi’nde kıdemli araştırmacı ve “Hükümete Teknokratik Meydan Okuma” adlı 2020 kitabının yardımcı editörü Eri Bertsou, “Apolitik bir dünya fikri insanlara giderek daha fazla çekici geliyor” diyor.
Bertsou, “İnsanlar yorgun ve temsili siyasetin kargaşası ve anlaşmazlığı onları erteliyor” dedi. “Yani, problemlerin ideolojik inançlar yerine kanıtlar, gerçekler, akıl yoluyla tanımlanabileceği verimli, makine benzeri bir sistemin çekiciliği. Bence birçok insan bunu çekici buluyor.”
Bertsou, dünya çapında, özellikle Avrupa’da “teknokratik” hükümetlerin yükselişini inceliyor. Şubat 2021’de, ekonomist ve Avrupa Merkez Bankası’nın hiçbir zaman siyasi bir görev üstlenmemiş eski başkanı Mario Draghi, ülkenin pandemi sonrası ekonomik toparlanmasını yönetmeye yardımcı olması için İtalya başbakanı seçildi.
Türkiye’de ise günümüzde yapılan atamalar ile kamu görevlileri ve yöneticileri eleştirilmekte olup liyakat tartışmalarıyla gün geçirmekteyiz.
Günü kurtaran değil geleceğini kurtaran bir toplum olmak dileğiyle…
İyi haftalar dilerim.
Orhan Alperen YILDIZ
Elektrik-Elektronik Mühendisi-Genç Girişimci
orhanalperenyildiz@hotmail.com

 

NELER SÖYLENDİ?
@
MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

MÜH.ORHAN ALPEREN YILDIZ

DİĞER YAZILARI TÜRKİYE'NİN DÖVİZDEN ALTINA GEÇİŞİ: EKONOMİK BAĞIMSIZLIĞIN ANAHTARI MI? 5G TEKNOLOJİSİ ve TÜRKİYE ALTYAPISI AKILLI ŞEHİRLER VERİMLİ ŞEHİRLERDİR AKDENİZ HAKİMİYET ŞARTI: KIBRIS ve TÜRKİYE TÜRKİYE YÜZYILI ve FAYDASIZ MUHALİF ZİHNİYET TÜRK EKONOMİSİNİN POTANSİYEL YILDIZI ECDADI TANIMAK YAPAY ZEKANIN İŞ GÜCÜNDE YÜKSELİŞİ VE TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR: TÜRK BİRLİĞİ YATIRIM FONU DÖNÜŞEN TÜRKİYE, PARLAYAN İHRACAT Türkiye'nin Kararlı Duruşu MANİPÜLATİF SEÇİM İLKESİZ MUHALEFET TÜRKİYE’NİN ORTADOĞU ROLÜ SAHİPLİ GÖRÜNÜMLÜ SAHİPSİZLİK SEÇİMİN EKONOMİK RÜZGARI BOZUK SİYASİ SATIH PARANIN DİJİTAL YOLCULUĞU TÜRKİYE’NİN ACI GÜNLERİ ROBOT MU İNSAN MI? GİZLİ RESESYON ve TEKNOLOJİK İŞSİZLİK GEÇ KALIYORUZ ! GELECEK YAPAY ZEKA VE YERLİ YAZILIMDA 2023 BÜTÇESİ VE TÜRKİYE YÜZYILI 2020-2022 SERÜVENİNİN SONU GEÇMİŞ “ÇİN MALI” ŞİMDİ “TÜRK MALI” DEVLET DESTEK VE TEŞVİKLERİ TÜRKİYE 2022 YILI TEKNOLOJİ RAPORU ATATÜRK’ÜN CHP’SİNE EMPERYALİST BAŞDANIŞMAN SEÇİM ÖNCESİ TÜRKİYE TEKNOLOJİ YATIRIM DURUMU DEVLETÇİLİK MATEMATİĞİ ANLAMAK Türkiye Yerli Otomobili “TOGG” GİZLİ DIŞA BAĞIMLI KALEMLER TARIM 4.0 DÜNYA ENERJİ KRİZİ VE TÜRKİYE GELECEĞİN GİZLİ KAHRAMANLARI “PİLLER” HEDEF NÜFUS VE KİTLESEL KONTROL TEKNOLOJİK SOMUTTAN SOYUTA GEÇERKEN SOĞUK SAVAŞ VE YENİ BLOKLAŞMA GEÇMİŞ mi? GELECEK mi? ASIL KAVGA nedir? NEDİR BU BÜYÜK VERİ? SAVAŞMAYA DEĞER Mİ? ENDÜSTRİ 4.0 İLE DEĞİŞEN DÜNYA KRİZ mi FIRSAT mı ? GENÇLİK ve EKONOMİ SARMALI TEKNOLOJİYE KÖLE HAYATLAR GİZLİ GÖKYÜZÜ HÂKİMİYETİ BİLİM KURGU FİLMLERİ GERÇEK Mİ OLUYOR ?
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA