DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Av. İrfan SÖNMEZ
Av. İrfan SÖNMEZ
Giriş Tarihi : 28-09-2022 10:18

Sığınmacı sorunu, biz ve ABD

Sığınmacı sorununa sadece -insani- açıdan bakılamaz. Sosyal olaylar çok yönlü sebeplerden kaynaklanır ve çoklu sonuçlar doğururlar. Hiçbir olay tek sebebe irca edilemeyeceği gibi tek bir sonuç doğuracağı öngörüsünde de bulunulamaz.

Bilhassa toplu göçler bu cümledendir. İnsani nedenler, bu tip göçlerin doğuracağı neticeleri  absorbe etmeye yetmez. Zira büyük çaplı göçler nüfus, demografik değişim, güvenlik, istikrarsızlık,iç çatışma, etnik kutuplaşma gibi birçok farklı sonuçlara neden olurlar.İnsani bir davranış daha büyük insanı sorunlar ortaya çıkarır.

 Suriyeli göçmenler meselesine bazı çevreler ısrarla bu zaviyeden yaklaştılar. İnsanlık ve İslamlık, Suriyelilere sahip çıkmakla özdeşleştirildi.Düşmüşe yardım etmek elbette bir insanlık borcudur. Ancak bunun bir sınırı vardır, o sınır o ülkenin kapasitesi, iç dengeleri ve göçmenleri entegre etme kabiliyetleridir.

Geçen yıldan itibaren bu göç kampanyasına Afganlılar da katıldı. Her gün TIR'lar dolusu insan çeşitli şehirlerde bırakılıyor. Bir çoğu Anadolu'yu baştan başa geçip, İstanbul'da kamyon kasalarından indirilip ortalığa bırakılıyor. Oysa iktidar sınırların kontrol altında olduğunu, kuş uçmadığını söylüyordu. İltica ve Göç Araştırma Merkezi(İGAM),  şu an Türkiye'de en az 500 bin Afgan sığınmacı olduğunu ve her geçen gün bu sayının arttığını söylüyor. Toplumsal tepkileri önlemek için Ensar/muhacirin söylemine başvuran CB'nin geçtiğimiz günlerde,  Afgan sığınmacıları Türkiye'ye kabul etmek için Biden'e şahsi kefalet verdiği ortaya çıktı. Her zaman olduğu gibi din bir defa daha toplumu uyutmak, narkozlamak için kullanılmıştı. ABD iş birlikçisi, kimi kendi vatandaşının katili, kimi işkencecisi olan bu insanlar din örtüsü ile ama gerçekte ABD'ye yaranmak, desteğini almak için Türkiye'ye alındılar. Askeri eğitimden geçmiş bu insanların Türkiye'de hangi sorunlara neden olacağını zamanı geldiğinde göreceğiz.

Dünyada hiç bir ülke birkaç yıl içinde o ülkede azınlık oluşturacak kadar göçmeni içine almaz.ABD gibi göçmenler üzerine kurulan devletler bile iç tesanütleri,etnik haritaları bozulmasın diyerek çeşitli tedbirler almışlardır. ABD, Çinlilerle ilgili ihraç yasasını 1882 gibi erken bir tarihte çıkarmıştır. Kontrolsüz göçe karşı katı göçmen yasalarını 1921 ve 1924'te çıkarıp yürürlüğe sokmuştur. Etnik kompozisyonu bozulmasın diyerek  her ülkeden, Amerika'daki mevcut nüfus varlığıyla orantılı olarak belli sayıda insanın gelmesine imkan tanıyan kotalar getirmiştir.Bugün de yeşil kart uygulamasında bu kotalar dikkate alınarak vatandaşlık verilmektedir.

Aynı hassasiyet bugün de devam etmektedir. 2016'da yapılan başkanlık seçimlerinde Trump, Meksika'dan göçleri engellemek için sınıra  Meksika Duvarı adı verilen yüksek  bir duvar örülmesi vaadinde bulundu. Bu ona başkanlık seçimini kazandırdı. Göç akışını engellemek için Meksika hükümeti ile görüşmeler yaptı. ABD için, özellikle Meksika'dan gelen göçler, diğer ülkelerden gelen göçlere göre daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü bu ülkeden gelenler hem sayı olarak daha kalabalık hem de Meksika sınırındaki ABD eyaletlerine yerleşerek orada büyük bir yekün oluşturuyorlar. Bu, göçmenlerin sınırın hemen ötesindeki eski kültürel alanlarıyla ilişkilerini sürdürmeleri, dolayısıyla kültür, dil ve dinlerini korumaları demek. İşte ABD'yi endişelendirende bu. Bazı güneybatı eyaletlerindeki Latin nüfus kesafeti ve sınır ötesi ile devam eden ilişki  bu nüfusun Amerikan kültürüne entegrasyonunu zorlaştırıyor.Bu da ileride  Meksika'ya katılım yönünde ayrılıkçı bir eğilimin ortaya çıkması  endişesini doğuruyor.Bu endişe yüzündendir ki, İngilizce ABD'de hiç bir zaman resmi dil ilan edilmemiş olmasına rağmen son birkaç on yılda bazı ABD eyaletleri İngilizceyi resmi dil olarak ilan etmiştir.

Bugün ABD'nin günbatısında yaşanan göçmen yığılmasının bir benzeri Türkiye'nin güney illerinde yaşanıyor. Türkiye'nin Suriye sınırına(Kilis, Hatay, Gaziantep) yığılan sığınmacılar sınır ötesi ile ilişkilerini sürdürdükleri için Türkiye ve Türk halkı ile bütünleşecek bir kültürel değişim ihtiyacı duymuyorlar.  Türkiye'de oturup Suriyeli gibi yaşamaya devam ediyorlar. Ne yazık ki ABD'nin sınır kentleri için duyduğu endişe ve buna bağlı olarak aldığı tedbirlerin hiç bir bu ülkede alınmıyor. Sığınmacı akınından daha tehlikeli olan da bu duyarsızlıktır. Bu sayıda bir göçü hiç bir ülke kaldıramaz.İktidarın ideolojik ve çıkar eksenli tavrı Türkiye'yi özümseme kapasitesini aşan bir sığınmacı sorunu ile baş başa bırakmıştır. Bunun ülkeye maliyetinin ne olacağının emareleri şimdiden ortaya çıkmaya başlamıştır.  Müdahalede gecikilmesi halinde  sonuçları tahmin edilenden daha büyük ve yıkıcı olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Av. İrfan SÖNMEZ

Av. İrfan SÖNMEZ

DİĞER YAZILARI Mafya ile mücadele Tek dil, bütünleştirir Edepsizliğin dini yoktur!  Cabiri; yeniden yapılanma -2 Bölünme Anayasası DAĞINIK MUHALEFET BİN DOKUZYÜZ YETMİŞ SEKİZ Tarihi parçalamak İtaat ve itaatsizlik üzerine Milliyetçiler nasıl birleşir? Milliyetçilerin birliği Cabiri ve yeniden yapılanma BAHÇELİ’NİN İTTİFAK ÇAĞRISI Çürüme Yerel seçimlere doğru, ittifak mı, tek başına mı? İSLAM VE SİYASET Hukuk olmadan ekonomi düzelmez! VATANDAŞ NEREDE, MUHALEFET NEREDE? ZAM YAĞMURU VE ALDATMA USTALARI İslam, demokrasi ve Türkiye Bu kafayla mı? KAYBETME PSİKOLOJİSİ İLE SEÇİM KAZANILMAZ Fransa’dan ders almak MERDAN YANARDAĞ, ÖCALAN İYİ PARTİ KONGRESİ VE YENİ SİYASETİN İPUÇLARI Bir kitap ‘Popülizmin küresel yükselişi’ Dini cehalet ve fanatizm Sorunumuz din ve milliyetçilik satanlardır 14 MAYIS SEÇİMLERİ VE BATI BİZ PKK'YA BAKARKEN... Yeni hükümet ve beklentiler Suçlu sadece muhalefet mi? Gyges'in yüzüğü yahut bağımlı yargı BİR HATIRA:GÜN SAZAK'IN ARDINDAN Geleceğini başkalarının ellerine bırakan toplum Anketler ve sonuçlar TARAFIMIZ BELLİ! Ayrıştırma siyaseti yerine birleştirme siyaseti Türkiye değişim istiyor AKP giderse... Milliyetçiler birleşiniz! Zamansız söz kime yarar EKONOMİK KRİZ,MİLLİYETÇİLİK VE AYRIŞMA Enfokrasi Testi kırıldı Akşener ve Altılı masa DAHA SORGULAMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ? Zaman daralıyor AFET BÖLGESİ, KADER-TEDBİR Deprem, Hatay ve Sığınmacılar Acımız büyük Büyük felaket Akşener ne diyor? Ortak politikalar metni, bir iktidar sıçraması Her seçim İmralı KARNE HEDİYESİ Bu sese kulak verilmeli FAY HATLARI ÜZERİNDE SİYASET Tutukluluk ve siyaset SİNAN ATEŞ'İN YAKTIĞI ATEŞ Yeni bir milliyetçi sıçrama ŞİDDET KÜLTÜRÜ Robotların duyguları yoktur! Tepkileri toplumsallaştırmak Seçilmiş travma Akşener’in suçu! Sosyal medya ve seçimler HERKES İÇİN ADALET Mahkeme kararı ile Kılıçdaroğlu’nun önü açıldı Yargı’nın intiharı ÇOCUK İSTİSMARI, STRATEJİSİZLİK ASKERİMİZ FAKİRDENDİR POST KAVGASI DEĞİL,VATAN KAVGASI Seçmenle duygusal ilişki kurmak YALANLA AVUNMAK Telafisi olmayan bir seçim Parti kapatma: Hukuk ve siyaset Sisi, Esat, muhalefet Parti kapatmak HDP, HANGİ MASANIN ALTINDA? HDP ile görüşme YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLDE SORULAR Suçlu bulundu: Türklük SİYASÎ İSTİKRAR VE GÜNDEM Kapanmış yarayı deşmek Fakıbaba, erdemli siyaset SİYASETÇİNİN BAŞARISI NE İLE ÖLÇÜLÜR? SEÇMEN EĞİLİMLERİNİ ANLAMAK Demokrasi ne ile var olur? YORUMA AÇIK OLMAYAN NAS BUDUR! BİZDEN Mİ OLSUN, ONDAN MI OLSUN? Bu kafayla terör bitmez! SİYASİ NEZAKET VE CHP AHLAK KRİZİ Anketler ne diyor? İttifak ve nezaket Selçuklunun Osmanlının torunu, cumhuriyetin çocuklarıyız... Adaylık tartışmaları CUMHURBAŞKANI KİM OLMALI? YA HUKUK DEVLETİ YA YOLSUZLUK DEVLETİ KAFALAR DEĞİŞMEDİKÇE TARİH ÜZERİNDEN KUTUPLAŞTIRMA İMAM HATİPLER VE ŞARKICI GÜLŞEN EKONOMİK SORUNLARI ÇÖZECEK KADRO Doğru aday, kazanacak adaydır Keskin dil barış getirmez PARTİLER, İHTİMALLER
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1FENERBAHÇE721
 • 2GALATASARAY719
 • 3YUKATEL ADANA DEMİRSPOR714
 • 4BEŞİKTAŞ713
 • 5TRABZONSPOR712
 • 6KASIMPAŞA712
 • 7ATAKAŞ HATAYSPOR711
 • 8ÇAYKUR RİZESPOR711
 • 9MONDİHOME KAYSERİSPOR69
 • 10BITEXEN ANTALYASPOR79
 • 11TÜMOSAN KONYASPOR79
 • 12EMS YAPI SİVASSPOR77
 • 13CORENDON ALANYASPOR77
 • 14MKE ANKARAGÜCÜ76
 • 15VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK76
 • 16GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ76
 • 17SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL74
 • 18RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ63
 • 19İSTANBULSPOR62
 • 20YILPORT SAMSUNSPOR61
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA