DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Av. İrfan SÖNMEZ
Av. İrfan SÖNMEZ
Giriş Tarihi : 17-10-2022 08:49

SEÇMEN EĞİLİMLERİNİ ANLAMAK

Böyle bir iktidarın bir defa daha seçim kazanması Türkiye'nin intiharı olur. Kurumlar çökertildi, yargı siyasallaştırılarak kirletildi, siyasi ahlak yok edildi, Türk lirası pula çevrildi, enflasyon almış başını gidiyor. Bütün bu ve daha sayamadığım olumsuzluklara rağmen Erdoğan'ın bir seçim daha alması -devletin işlevsizleştirilmesinin- alkışlanmasıdır. Çünkü devlet kurum ve kurallarla vardır. Kurumların yok edildiği bir yerde devlet değil, onu yok eden kişinin  iradesi vardır.
Muhalefet seçimden çok emin görünüyor. En büyük zaafı da bu. İktidarın elinde toplumun yönünü çevirecek çok sayıda enstrüman var.Erdoğan halkın dilini biliyor, neye nasıl tepki göstereceğine dair geçmiş yirmi yılın tecrübesi var.Kararsız seçmenin bir kısmını geri çevirebilecek araçlara sahip. Muhalefetin böyle bir imkanı yok. Üstelik muhalefet ısrarla AKP tabanına dokunacak politik bir dilden kaçınıyor. Kılıçdaroğlu'nun çabaları CHP'ye yönelik algıdan dolayı çok fazla karşılık bulmuyor. Biraz İslami duyarlılık gösteren siyasetçiye belli çevreler hemen çullanıyorlar.Muhafazakar kitle adeta gizli bir el tarafından Erdoğan'ın tasarrufuna terk ediliyor.
Seçime giderken toplumda, siyasette, kamu düzeninde meydana gelen değişiklikleri dikkatle takip etmek gerekir. 2015 yıl 7 Haziran seçimlerinden sonra meydana gelen olaylar vatandaşın  tercihlerini etkilemiş, seçim kaybeden AKP,  sadece dört ay sonra 1 Kasım seçimlerini açık ara kazanmıştı. Şu sosyolojik bir gerçektir; savaşlar, terör saldırıları, toplumsal olaylar iktidarın çevresinde toplanmaya neden olur.Tehdit varken kimse oyunu değiştirmeye cesaret edemez. Oy kullanırken yegane hassasiyeti güvenlik olur, ekonomi, kötü yönetim, kayırma, adaletsizlik ikinci plana düşer. Bir kriz yoksa bile otokratlar o krizi bizzat kendileri yaratırlar. Çünkü dışarıdan gelen tehditler  onların daha özgür, daha keyfi hareket etmelerini sağlar.Onun için Steven Levıtsky ve Daniel Zıblatt birlikte kaleme aldıkları Demokrasiler Nasıl Ölür isimli çalışmalarında bu gerçeğe işaret ederek şunu söylerler; "Kriz, Savaş, büyük çaplı  terör saldırıları gibi önemli güvenlik krizleri siyasi oyunu değiştiren faktörlerdir. Türkiye bunu 1 Kasım 2015 seçimlerinde yaşadı, bir defa daha yaşamaması muhalefetin, vatandaşın,aydınların dikkat ve çabasına bağlıdır.
Önümüzdeki günlerde toplumun güvenlik endişesini tahrik eden gelişmeler olabilir.Suni gerilimler yaratılarak siyasi rekabet ekonomik krizden-Türk/Yunan çatışması gibi- dış politikaya aktarılabilir. Tabiatıyla böyle bir rekabette, iktidar Türkiye'yi, muhalefet Yunanı temsil ediyormuş gibi yapılır. Nitekim son mahalli seçimlerde bu yapıldı. Binali Yıldırım Fatih'in, Ekrem İmamoğlu Bizans'ın temsilcisi gibi sunuldu. AKP'nin seçim kaybetmesi Mekke'nin Medine'nin kaybedilmesi gibi  takdim edildi.Seçim kaybedildi ama kimse hani siz seçim kaybedince Mekke ve Medine kaybedilecekti, diye sormadı.
 Son çıkarılan Sansür Yasası ile muhalefetin kendini savunma, iktidarın kirli çamaşırlarını ortaya dökme imkanı elinden alındı. Toplumsal muhalefet susturuldu. Bundan böyle muhalefetin sesini daha az duyuracağını, eleştirilerini somutlaştırmakta zorlanacağını söyleyebiliriz.Ağzına kilit vurulan bir toplumun idrakine de kilit vurulmuş sayılır. Gerçeğe ulaşma imkanı olmayan insanlar, yalanı, propagandayı gerçeğin yerine ikame ederler.İnsan bilgiye ihtiyaç duyan bir mahluktur. Bu ihtiyacını ya doğru bilgi ile ya da yalan bilgi ile giderir. Bu ülkede bir Sokrates'in, bir Weber'in çıkmamasının nedeni budur. Farklı düşüneni "söyletmen vurun" mantığı bugün hala hüküm sürmeye devam ediyor. Konuşmaktan korkan bir toplum düşünmekten de korkar, büyük adamlar çıkaramaz!
Muhalefetin işi kolay değil ama zor da değil. Vatandaşın kültürel kodlarına, değer yargılarına, maddi ve manevi ihtiyaçlarına cevap veren bir siyaset her yönüyle ülkeyi çamura batırmış bu iktidardan Türkiye'yi kurtarabilir. Muhafazakar seçmen yıllarca tek parti siyasetinden şikayet etti, bugün ondan daha beteri, tek adam yönetimi var.Geçmişte dini hayatın önünde engeller vardı bugün ondan daha kötüsü siyasi hırsların aracı haline getirilen bir din var. Birincisi Müslümanlara zarar verdi, bunun telafisi kolaydır. İkincisi doğrudan doğruya dine zarar veriyor, bunun telafisi zordur.Samimi dindarlara bu çürümeyi gösterecek olan muhalefet ve  gerçek din adamlarıdır. AKP'den kurtulmak sadece bir parti veya iktidardan kurtulmak değildir. Bu yönetim tarzından kurtulmak, ülkeyi, demokrasiyi ve yüce dinimizi, hepsini birden çürüten bir zihniyetten kurtulmaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
Av. İrfan SÖNMEZ

Av. İrfan SÖNMEZ

DİĞER YAZILARI Mafya ile mücadele Tek dil, bütünleştirir Edepsizliğin dini yoktur!  Cabiri; yeniden yapılanma -2 Bölünme Anayasası DAĞINIK MUHALEFET BİN DOKUZYÜZ YETMİŞ SEKİZ Tarihi parçalamak İtaat ve itaatsizlik üzerine Milliyetçiler nasıl birleşir? Milliyetçilerin birliği Cabiri ve yeniden yapılanma BAHÇELİ’NİN İTTİFAK ÇAĞRISI Çürüme Yerel seçimlere doğru, ittifak mı, tek başına mı? İSLAM VE SİYASET Hukuk olmadan ekonomi düzelmez! VATANDAŞ NEREDE, MUHALEFET NEREDE? ZAM YAĞMURU VE ALDATMA USTALARI İslam, demokrasi ve Türkiye Bu kafayla mı? KAYBETME PSİKOLOJİSİ İLE SEÇİM KAZANILMAZ Fransa’dan ders almak MERDAN YANARDAĞ, ÖCALAN İYİ PARTİ KONGRESİ VE YENİ SİYASETİN İPUÇLARI Bir kitap ‘Popülizmin küresel yükselişi’ Dini cehalet ve fanatizm Sorunumuz din ve milliyetçilik satanlardır 14 MAYIS SEÇİMLERİ VE BATI BİZ PKK'YA BAKARKEN... Yeni hükümet ve beklentiler Suçlu sadece muhalefet mi? Gyges'in yüzüğü yahut bağımlı yargı BİR HATIRA:GÜN SAZAK'IN ARDINDAN Geleceğini başkalarının ellerine bırakan toplum Anketler ve sonuçlar TARAFIMIZ BELLİ! Ayrıştırma siyaseti yerine birleştirme siyaseti Türkiye değişim istiyor AKP giderse... Milliyetçiler birleşiniz! Zamansız söz kime yarar EKONOMİK KRİZ,MİLLİYETÇİLİK VE AYRIŞMA Enfokrasi Testi kırıldı Akşener ve Altılı masa DAHA SORGULAMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ? Zaman daralıyor AFET BÖLGESİ, KADER-TEDBİR Deprem, Hatay ve Sığınmacılar Acımız büyük Büyük felaket Akşener ne diyor? Ortak politikalar metni, bir iktidar sıçraması Her seçim İmralı KARNE HEDİYESİ Bu sese kulak verilmeli FAY HATLARI ÜZERİNDE SİYASET Tutukluluk ve siyaset SİNAN ATEŞ'İN YAKTIĞI ATEŞ Yeni bir milliyetçi sıçrama ŞİDDET KÜLTÜRÜ Robotların duyguları yoktur! Tepkileri toplumsallaştırmak Seçilmiş travma Akşener’in suçu! Sosyal medya ve seçimler HERKES İÇİN ADALET Mahkeme kararı ile Kılıçdaroğlu’nun önü açıldı Yargı’nın intiharı ÇOCUK İSTİSMARI, STRATEJİSİZLİK ASKERİMİZ FAKİRDENDİR POST KAVGASI DEĞİL,VATAN KAVGASI Seçmenle duygusal ilişki kurmak YALANLA AVUNMAK Telafisi olmayan bir seçim Parti kapatma: Hukuk ve siyaset Sisi, Esat, muhalefet Parti kapatmak HDP, HANGİ MASANIN ALTINDA? HDP ile görüşme YERLİ VE MİLLİ OTOMOBİLDE SORULAR Suçlu bulundu: Türklük SİYASÎ İSTİKRAR VE GÜNDEM Kapanmış yarayı deşmek Fakıbaba, erdemli siyaset SİYASETÇİNİN BAŞARISI NE İLE ÖLÇÜLÜR? Demokrasi ne ile var olur? YORUMA AÇIK OLMAYAN NAS BUDUR! BİZDEN Mİ OLSUN, ONDAN MI OLSUN? Bu kafayla terör bitmez! Sığınmacı sorunu, biz ve ABD SİYASİ NEZAKET VE CHP AHLAK KRİZİ Anketler ne diyor? İttifak ve nezaket Selçuklunun Osmanlının torunu, cumhuriyetin çocuklarıyız... Adaylık tartışmaları CUMHURBAŞKANI KİM OLMALI? YA HUKUK DEVLETİ YA YOLSUZLUK DEVLETİ KAFALAR DEĞİŞMEDİKÇE TARİH ÜZERİNDEN KUTUPLAŞTIRMA İMAM HATİPLER VE ŞARKICI GÜLŞEN EKONOMİK SORUNLARI ÇÖZECEK KADRO Doğru aday, kazanacak adaydır Keskin dil barış getirmez PARTİLER, İHTİMALLER
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1FENERBAHÇE721
 • 2GALATASARAY719
 • 3YUKATEL ADANA DEMİRSPOR714
 • 4BEŞİKTAŞ713
 • 5TRABZONSPOR712
 • 6KASIMPAŞA712
 • 7ATAKAŞ HATAYSPOR711
 • 8ÇAYKUR RİZESPOR711
 • 9MONDİHOME KAYSERİSPOR69
 • 10BITEXEN ANTALYASPOR79
 • 11TÜMOSAN KONYASPOR79
 • 12EMS YAPI SİVASSPOR77
 • 13CORENDON ALANYASPOR77
 • 14MKE ANKARAGÜCÜ76
 • 15VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK76
 • 16GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ76
 • 17SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL74
 • 18RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ63
 • 19İSTANBULSPOR62
 • 20YILPORT SAMSUNSPOR61
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA