EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-12-2022 12:39   Güncelleme : 22-12-2022 12:40

Asgari ücret belli oldu

Asgari ücret belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı asgari ücret tutarının 8 bin 500 tl olduğunu açıkladı.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret rakamı, aralık ayı boyunca süren pazarlıkların ardından belli oldu.

Geçen yıl net 2 bin 825 lira olan asgari ücret, ocak ayında yüzde 50 artırılarak 4 bin 253 liraya çıkartılmıştı. Temmuz ayındaki yüzde 30 artış ile birlikte asgari ücret kümülatif olarak 2022'de yüzde 95 artmış, net ücret 5 bin 500 lira olmuştu.

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2023 asgari ücret rakamı, aralık ayı boyunca süren pazarlıkların ardından belli oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bugün gerçekleştirdiği dördüncü toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan yeni kararı açıkladı.

Beştepe'de basın toplantısı düzenleyen Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda  çalışan ve işveren tarafları ortak rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Elbette herkes kendi çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Ne emekçilerin hakkının yenmesine, ne de işverenlerin üzerine altından kalkamayacakları yükün binmesine rıza gösteririz. Makul bir noktada uzlaşma sağlanabilmesi için  samimi gayret sarfettik. Çalışan temsilcilerinin aramızda olmasını isterdik. Asgari ücreti ortada bırakamazdık. Geçmiş yıllarda da hükümetçe sonuçlandırılan çok sayıda asgari ücret müzakeresi vardır. Bu defa da öyle yaptık.

Açıklayacağımız rakam genel ekonomik ve sosyal görünümüyle de uyumludur. Bugün ülkemiz 34,7 milyonluk işgücüne karşılık 31,6 milyonluk istihdamla tarihin en yüksek çalışan rakamına ulaşmıştır. Kadınların işgücüne katılımı rekor kırdı. Küresel krizin gelişmiş ülkeleri dahi ciddi sarstığı süreçte Türkiye'nin kalkınmasını sürdürmesi ilgiyle takip edilmektedir.

Ülkemizde 2002 yılında 184 lira olan bizim dönemimizde nominal olarak 30 kat reel olarak yüzde 142 artmıştır. Tüm gelirlerin asgari ücret kadar kısmını muafiyet kısmına dahil etmiştik. Yıl içinde enflasyondaki artış asgari ücreti 5 bin 500 liraya çıkarmaya yöneltti.

2023 YILI ASGARİ ÜCRET TUTARI BELLİ OLDU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı asgari ücret tutarının 8 bin 500 tl olduğunu açıkladı..

mehmet karakılıçmehmet karakılıç