YEREL
Giriş Tarihi : 27-03-2023 14:27

Meteorolojiden zirai don uyarısı

Meteorolojiden zirai don uyarısı

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü bölgemizde Salı gününden itibaren yağış görüleceği, yağışların Salı günü akşam saatlerinde başlayacağını, Çarşamba günü ise yağışın karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde kar yağışı olacağını açıkladı.

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğünden yağışlar ile ilgili olarak yapılan uyarı şöyle.

“Bölgemiz genelinin 28.03.2023 Salı günü akşam saatlerinden itibaren yağışlı havanın etkisi altına gireceği tahmin edilmektedir.

Yağışların 28.03.2023 Salı günü yağmur ve yer yer sağanak yağış şeklinde olması beklenmektedir. Çarşamba günü beklenen yağışların yer yer kuvvetli olmak üzere karla karışık yağmur, yüksek kesimlerin kar yağışlı olacağı tahmin edilmektedir.

Rüzgârın; Salı gününden itibaren bölge genelinde güney güneydoğulu yönlerden kuvvetli yer yer fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir.

Sıcaklıklar; Çarşamba gününden itibaren 8-12 derece azalarak mevsim normallerinin altında seyredeceği beklenmektedir.

29.03.2023 Çarşamba ile 31.03.2023 Cuma günleri arasında Malatya, Elazığ, Adıyaman, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde gece ve sabah saatlerinde orta, yer yer kuvvetli zirai don riski bulunmaktadır. Özellikle kayısı üreticileri başta olmak üzere yetkililerin ve çiftçilerimizin tedbirli olmaları gerekmektedir.

Kuvvetli meteorolojik hadiseler ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırlayacağı meteorolojik tahmin raporlarının ve meteorolojik uyarıların takip edilmesi önem arz etmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler:

Sel-Su Baskını- Zirai don - Buzlanma Fırtına-Şimşek ve Yıldırım - Ulaşımda aksamalar – Çığ Tehlikesi gibi olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından gerek görüldükçe hazırlanacak olan anlık meteorolojik uyarıların takibini yaparak, oluşması muhtemel risklere karşı can ve mal emniyeti açısından dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir.”

 

mehmet karakılıçmehmet karakılıç