YEREL
Giriş Tarihi : 06-06-2024 11:05

Herkes Resim Yapabilir Projesine Yoğun İlgi

Herkes Resim Yapabilir Projesine Yoğun İlgi

Fırat Üniversitesi Güzel Sanatlar Topluluğu tarafından “Herkes Resim Yapabilir” etkinliği düzenlendi.

Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim görevlisi Rüçhan Keçeci koordinesinde “TÜBİTAK 1001 Projeleri” çerçevesinde hayata geçirilen etkinliğe, öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Eğitim Fakültesi sanat galerisinde düzenlenen etkinliğe katılan öğrenci ve akademisyenler, kum sanatı icra ederek aynı zamanda, pastel boya ile kağıt üzerine ütü ile pres yöntemlerini kullanarak soyut resimler yaptı.

Düzenlenen etkinliğe; Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nuri GÖMLEKSİZ, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru AKPINAR, Üniversitemiz Kadın Kolları Başkanı Hülya GÖKTAŞ, Proje Koordinatörü öğretim görevlisi Rüçhan KEÇECİ, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çoklu sanat eğitimi ile anlamlı bir etkinliğe imza attıklarını belirten proje koordinatörü Rüçhan KEÇECİ, “Bugün Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde çok güzel bir etkinliğe katıldık. Etkinliğimiz Güzel Sanatlar Topluluğu’nun “Herkes Resim Yapabilir” iddiasıyla yola çıktığı bir etkinlik oldu. İnsanlar hayal güçlerini şu an pastel boyalarla, ısı yardımıyla çok güzel soyut ve somut resimler haline dönüştürüyor. Aynı zamanda da kum sanatı ile kumla terapi yaptığımız bir sanatı da burada icra ediyoruz. TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamı içerisinde depremden etkilenmiş kız çocuklarımıza yönelik de terapi amaçlı sanatla terapi yapıyoruz. Aynı şekilde beden eğitimi, dini eğitimler, sportif eğitimler de var. Bu amaç çerçevesinde gençlerde oluşan o travmanın atılması için biz de sanatla destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

Resim Öğretmenliği 1. sınıf öğrencisi Ahsen Azra KARA, “Herkes Resim Yapabilir projesi çerçevesinde burada farklı tekniklerle arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Ütü ile pastel boya tekniğini, diğer tarafta da kum sanatı tekniğini kullanarak resim yapıyoruz. Bu daha çok depremzede arkadaşlarımızı rehabilite etmek amaçlı yapılan bir projeydi. Herkesi de işin içerisine katmaya çalıştık. Sadece kalemle değil farklı teknikler de kullanarak herkes her şeyi yapabilir, diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sergiyi gezen Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ebru AKPINAR ise “Güzel Sanatlar Topluluğu’nun “Herkes Resim Yapabilir” etkinliğine katıldık. Çok güzel bir etkinlik oldu. Ben de kendi yeteneklerimi keşfettim. Ruçhan hocamıza ve öğrenci arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç