YEREL
Giriş Tarihi : 07-08-2023 15:37

HANKENDİ SAKİNLERİ MAHALLE OLMAK İÇİN 13 AĞUSTOS’TA REFERANDUMA GİDECEKLER

HANKENDİ SAKİNLERİ MAHALLE OLMAK İÇİN 13 AĞUSTOS’TA REFERANDUMA GİDECEKLER

Elazığ Merkeze bağlı Hankendi Köyü 13 Ağustos’ta gerçekleşecek referandumla mahalle ya da belde olmak için gün sayıyor.

Elazığ Hankendi köyü 13 Ağustos’ta referanduma gidecek. Köy sakinleri gerçekleşecek referandum sonunda Hankendi’nin Elazığ’ın 65. mahallesi olmak istiyor. Referanduma günler kala Hankendi’de yaşayan vatandaşlar bir araya gelerek bir istişare toplantısı yaptılar.

Yapılan toplantıya Hankendi sakinlerinden Hasan Bilge, Ayşe Kazar, Mehmet Özen, Saffet Sarman,  Mustafa Bozkurt, Sebgatullah Faruk, Rıfat Çolak, Osman Demirel, Kutbettin Yeşilkaya,  İrfan Sönmez, İlyas Ciğerci, Mehmet Cebeci, Prof. Mehmet Esen, Prof. Niyazi Özdemir, Kenan Oruç, Abdullah Evliyaoğlu gibi isimler katıldı. Toplantıda  Hankendi’nin Elazığ’a bağlı bir mahalle ya da belde olması konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Çöp toplama hizmetleri, çevre temizliği ve su hizmetleri gibi konularda sıkıntı yaşayan köy sakinleri, Elazığ Belediyesi’nden bu konuda destek taleplerini yinelediler. Yaklaşık 700 nüfusa sahip olan Hankendi’de özellikle yaz aylarında nüfusta belirgin oranda artışlar meydana geliyor.

HANKENDİ MAHALLE OLSUN İSTİYORLAR

Elazığ-Malatya güzergahında olan ve yeşil alanıyla da vatandaşların ilgi gösterdiği bir yer olan Hankendi sakinleri köylerinin mahalle olması yönünde görüş bildirdiler.

Köy sakinlerinden Hasan Bilge, referandumda mahalle olma isteği doğrultusunda oy kullanacağını ifade ederek şunları söyledi:  “Hankendi hem konumu, hem de merkeze yakınlığı itibarı ile köy statüsünden çıkarılarak Elazığ’ın mahallelerinden biri olmalıdır. Belde olmak için yeterli nüfus yoğunluğu henüz yok. Ancak özellikle yaz aylarında nüfus arttığı için belediye hizmetlerinden faydalanması gerekiyor. O nedenle Hankendi’nin Elazığ’ın mahallesi olmasını istiyoruz” dedi.

Kutbettin Yeşilkaya da Hankendinin mahalle olmasını istediklerini ifade ederek: “Hankendi köy statüsünde olduğu için İl Özel İdare’nin güdümünde. Ancak merkeze çok yakın, çoğu vatandaşımız çalışıyor ve sabah gidip akşam evine dönüyor. Dolayısı ile çöp toplamadan tutun da su ve kanalizasyon işlerine kadar bir çok hizmeti alabilmesi için merkez mahalle olmasını talep ediyoruz.” dedi.

Hankendi sakinleri Belediye Başkanı Şahin Şerifoğlulları’na seslenerek Elazığ’ın mahallesi olmak istediklerini ifade ettiler.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç