YEREL
Giriş Tarihi : 07-09-2023 12:53

ELAZIĞ BELEDİYESİ, JEOTERMAL SERA SAHASI’NDA HEM FİDE ÜRETECEK HEM DE SEBZE YETİŞTİRECEK

ELAZIĞ BELEDİYESİ, JEOTERMAL SERA SAHASI’NDA HEM FİDE ÜRETECEK HEM DE SEBZE YETİŞTİRECEK

Elazığ Belediyesi’nin Cip mesire alanı içerisindeki jeotermal su kaynağı etrafında oluşturduğu sera alanında, mevsim koşulları fark etmeksizin her yıl ortalama 250 ton sebze ve yerli fide üretimi gerçekleştirecek.

TOPRAKSIZ TARIMLA HEM YAZ HEM DE KIŞ MEVSİMİNDE SEBZE YETİŞTİRİLECEK

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın istihdam ve kalkınmaya yönelik projeleri arasında yer alan Cip Köyü Jeotermal Sera Sahası'nda, 10 bin metrekarelik alan üzerinde yapımı tamamlanan sera projesinin ilk etap çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlanarak fide üretimine ve topraksız tarıma hazır duruma getirilmişti.

Geçtiğimiz günlerde tamamlanan alanda domates, salatalık ve yerli fide üretimine başlayan ekipler, sıcak su kaynağı sayesinde hem yaz hem de kış aylarında rahatlıkla üretim yapabildiklerini ve ikinci etap çalışmalarının da tamamlanmasıyla birlikte üretim tonajının yükseleceğini kaydetti.

“MALİYETİ DÜŞÜK, VERİMİ YÜKSEK”

Elazığ Belediyesi Jeotermal Sera Alanı'nda çalışan ekipler, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın hem turizm hem de ekonomik anlamda şehre katkı sunması amacıyla hayata geçirdiği sera projesinin, ülke genelindeki seralardan daha nitelikli ve verimli olduğunu kaydettiler. Özellikle Güneydoğu ve Akdeniz Bölgeleri'ndeki sera alanlarından farklı olarak fidelerin mazot ve kömür ile ısıtma sistemi yerine doğal sıcak su kaynağı ile yetiştirilmesinin maliyet açısından da daha düşük olduğunu aktardılar.

“DİĞER SERALARDAN FARKI KIŞ AYLARINDA SICAK SU SAYESİNDE ÜRETİM YAPABİLMESİ”

Ülke genelindeki seraların bir çoğunun sıcak tutulması için kış aylarında mazot ve kömür kaynakları ile ısıtılarak üretim yapabildiğini aktaran ekipler, jeotermal su kaynağı yatağında kurulan Elazığ Belediyesi sera alanının, kış aylarında da sıcak suyla birlikte gerekli olan ısı derecesine ulaştığını ve mevsim farkı gözetmeksizin rahat bir şekilde verim elde edildiğini belirttiler.

“FİDE TEMİNİ KONUSUNDA KOLAYLIK SAĞLADI, DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTTI”

Ekipler ayrıca kendi şehrimizde yetiştirilen fidelerin, çiftçilere ulaştırılması konusunda da kolaylık yaşadıklarını ve diğer şehirlere olan bağımlılığı azalttığını vurguladılar. Özellikle Antalya ve Çukurova bölgesinden temin edilen fidelerin maliyet açısından daha yüksek olduğunu belirten ekipler, kendi yetiştirdiğimiz fidelerin çiftçilere daha hızlı ve ücretsiz ulaştırılacağını kaydettiler.

Bu durumun şehrimizde tarımla uğraşan vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacağını belirten ekipler, Başkan Şerifoğulları’nın hayata geçirdiği sera projesinin Elazığ’a hem turizm hem de ekonomik anlamda çok katkı sunduğunu kaydettiler.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI:"İKİNCİ ETAP ÇALIŞMALARINA YAKIN ZAMANDA BAŞLANACAK"

Şehrin yarınlarına hizmet edecek projeleri sırasıyla hayata geçirdiklerini aktaran Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, özellikle istihdam ve turizm açısından önem arzeden jeotermal sera çalışmalarının Elazığ için çok değerli olduğunu kaydetti.

3 bin m²’lik topraksız tarım alanı ve 7 bin m²’lik yerli fide üretim alanı olmak üzere toplamda 10 bin metrekarelik arazi üzerinde sürdürülen sera projesinin, ilk etap çalışmalarının hızlı bir çalışmanın neticesinde tamamlandığını ve topraksız tarımla sebze üretimine hazır hale getirildiğini kaydeden Başkan Şerifoğulları, ikinci etap çalışmalarının da kısa süre içerisinde başlayacağını kaydetti.

MTA Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol doğrultusunda 2 bin metreden çıkarılan ve il turizmine büyük katkı sağlayacak jeotermal su kaynağının değerlendirilmesi doğrultusunda hayata geçirilen projeyle, her yıl ortalama 20 milyon fide ve tonlarca sebze üretmeyi hedeflediklerini kaydeden Başkan Şerifoğulları, ilk üretimdeki fidelerin dörtte birini ise söz verdikleri gibi vatandaşlara ücretsiz dağıtmaya başlayacaklarını kaydetti.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç