YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2024 15:28

24 Derslikli Şehit Kemal Aslan İlkokulu, Açıldı

24 Derslikli Şehit Kemal Aslan İlkokulu, Açıldı

24 Ocak 2020 depremi sonrasında Elâzığ’da yapımı tamamlanan 24 derslikli Şehit Kemal Aslan İlkokulu düzenlenen törenle açıldı. Elazığ Valisi Ömer Toraman, 2020’den sonra Elâzığ’da 10 Milyar TL’lik eğitim yatırımı yapıldığını hatırlatarak; 2024 yılı yatırım programına da 12 okulun alındığını söyledi.

Sürsürü Mahallesi’nde 2022 yılının Aralık ayında inşaatı başlayan 24 derslikli Şehit Kemal Aslan İlkokulu, düzenlenen törenle açıldı. Açılışa; Elazığ Valisi Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ Emniyet Müdürü Adnan Karayel, Jandarma Alay komutanı Kıdemli Albay Murat Evren,Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, Şehit Kemal Aslan’ın annesi ve babası,  kurum müdürleri, öğrenciler ile veliler  katıldı.

Okul bahçesinde Elazığ Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli merhum Erbil Yılmaz adına eşi Naide Yılmaz tarafından yaptırılan “Erbil ve Naide Yılmaz Hayratı” Şehitlik Panosu da yer alıyor.730 öğrenci, 29 öğretmen ile eğitim öğretime başlayan okul, sosyal donatıları ile birlikte çağın şartlarına uygun olarak inşa edildi.

Açılışta konuşan Şehit Kemal Aslan Müdürü Mehmet Emin Uğur, öğrenci ve öğretmen ihtiyaçlarına göre tasarlanan okulla ilgili bilgi vererek: “Türkiye yüz yılında hizmet edecek öğrenci ve öğretmen ihtiyaçlarına uygun şartlarda tasarlanmış okulumuzun açılışını gerçekleştireceğiz. Çok kısa zamanda inşaası tamamlanıp donanım malzemeleri kurulan ve 29 öğretmen, 730 öğrenci, 24 derslik, konferans ve spor salonu, basketbol sahası ve fen laboratuvarı gibi benzer bir çok donatıya sahip okulumuz bölgemize uzun yıllar öğrenci yetiştirecek güçlü bir eğitim kompleksi olarak tamamlanmıştır.” Dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, açılışı yapılan okulun 13 ay gibi kısa sürede yapımının tamamlandığını söyleyerek: “27 milyon 500 bin lira gibi bir maliyetle günümüzde çok daha ekonomik bir şekilde ve kamu mühendisleri eliyle yapılmıştır. Bu süreçte ilimizde yaptığımız diğer eğitim yatırımları gibi Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüzün yoğun desteği ve yapı işleri şube müdürlüğümüzün katkısıyla gerek çizim süreci gerek mühendislik ve kontrol desteğiyle sadece bu okulda 1 milyon lira gibi bir tasarrufla tamamlanarak hizmete açıldı. Bu sayede ilimiz genelinde 55 milyon liraya yakın bir tasarruf kamu mühendisleri eliyle sağlanmıştır.” Dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman, yaşanan deprem sonrasında hasara uğrayan okulların yeniden faaliyete geçmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği destekleri anımsattı.

2020 depreminden sonra Elazığ’da yapılan eğitim yatırımının mali miktarını da açıklayan Vali Toraman: “29 okulumuzda inşaatımız devam ediyor. Bittiğinde 472 dersliğe daha kavuşacağız. 29 okulumuzun yaklaşık maliyeti 3 milyar TL olarak hesap edilebilir. 2020 depremlerinden sonra yaklaşık 10 milyar TL’lik bir eğitim yatırımı yaptığımız ortaya çıkıyor. Buna vesile olan bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Elazığ’da Zamanın şartlarına uygun eğitim altyapısı oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Vali Ömer Toraman, tekli eğitimin önemine vurgu yaptı. Toraman, 2024 yılı yatırım programına teklif edilen bakanlık tarafından onaylanan 12 okul planlaması bulunduğunu söyledi.

 Açılış programı öğrencilerin halk oyunları gösterileri ve okunan şiirlerle sona erdi.

mehmet karakılıçmehmet karakılıç